Obecny czas to Pon 11:08, 27 Sty 2025 | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zobacz posty bez odpowiedzi
Forum Wilkołak Strona GłównaForum Wilkołak Strona Główna
Użytkownicy Grupy Rejestracja Zaloguj

Symbolika Liczb
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wilkołak Strona Główna » Wiedza Tajemna
Zobacz poprzedni temat | Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
TroxVan
Przywódca Stada Administrator


Dołączył: 11 Cze 2006
Posty: 1740
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Turek
Płeć: Wilk

PostWysłany: Śro 15:27, 02 Sie 2006    Temat postu: Symbolika Liczb

1-

1 to symbol Pierwszej Zasady, Prapoczątku, z której pochodzi wszystko inne. Niewidocznej, ale aktywnie działającej twórczej siły, do której wszystko w końcu powraca. Jest źródłem i i kresem wszystkiego, centrum. To także symbol jedynego boga.
1 odnosi się również do człowieka, przedstawia go jako jedyną istotę wyprostowaną, “pionową”. Właśnie to wyróżnia człowieka spośród innych istot. Nawet bardziej, niż posiadanie rozumu. Jedynka jest również obeliskiem, symbolem fallicznym. Przedstawia w ten sposób człowieka aktywnie działającego, biorącego udział w procesie tworzenia.

2-

2 to symbol opozycji, konfliktu, symetrii. Przedstawia osiągniętą równowagę, lub też nieujawnione zagrożenia. Jest cyfrą przyporządkowaną wszelkim niejednoznacznym, “podwójnym” sytuacjom i postaciom, zarówno w negatywnym, niszczycielskim, jak i w pozytywnym, twórczym znaczeniu.
Oznacza pierwszy i najbardziej radykalny, najbardziej ostry z podziałów. Na białe i czarne, stworzenie i stworzyciela, pierwiastek kobiecy i pierwiastek męski. Od starożytności przyporządkowywano również 2 bogini-matce, na oznaczenie pierwiastka żeńskiego.
Dwójka to dualizm, walka, ruch, postęp, rywalizacja, wzajemność w miłości lub w nienawiści.


5-

5 jest sumą pierwszej cyfry parzystej – 2 i pierwszej nieparzystej – 3. jest również środkiem szeregu pierwszych dziewięciu liczb. To symbol zjednoczenia, centrum, harmonii i równowagi, istnienia materialnego, postrzegalnego. 5 reprezentuje także człowieka (jak na pentagramie Agryppy) i wszechświat oraz jego dwie osie – pionową i poziomą, przechodzące przez wspólny środek. 5 staje się w ten sposób symbolem doskonałości i porządku. Przedstawia również pięć zmysłów.
Pięcioramienne gwiazdy i rozety są częstym motywem zdobniczym gotyckich katedr. W symbolice hermetycznej te przedstawienia są umieszczane w centrum krzyża, przedstawiającego cztery żywioły. Symbolizują wtedy eter, kwintesencję.
5 w porównaniu do 6 jest mikrokosmosem, wyobrażeniem człowieka jako jednostki. 6 to makrokosmos, człowiek uniwersalny, rodzaj ludzki.
5 jest także liczbą oznaczającą Ziemię – to suma czterech stron świata i ich centrum, świat postrzegalny.
W symbolice hinduskiej 5 jednoczy w sobie 2 – oznaczające zasadę żeńską i 3 – zasadę męską. Wyraża w ten sposób życie.
W Ameryce środkowej i Południowej 5 jest uważana za świętą liczbę, przyporządkowaną bogu kukurydzy (oraz słońca, płodności i urodzaju), przedstawianego często schematycznie jako otwarta dłoń.

6-

wyraża przede wszystkim przeciwstawienie – stworzenie/ stwórca. Nie chodzi koniecznie o sprzeciw, kontrast, bunt, ale przede wszystkim o różnicę między nimi. 6 to doskonałość, wyrażona graficznie przez sześć trójkątów równobocznych wpisanych w okrąg. Każdy bok trójkąta długością odpowiada promieniowi okręgu, a sześć wyraża prawie dokładnie stosunek obwodu do promienia (2 ?).
Jest to również cyfra oznaczająca walkę dobra ze złem.
W Apokalipsie 6 ma znaczenie zdecydowanie negatywne. Oznacza grzech. A 666 jest znakiem bestii, antychrysta.
6 jest często przedstawiana jako pieczęć Salomona, wyrażająca związek dwóch przeciwstawnych elementów, symbol makrokosmosu i człowieka ogólnie, jako rodzaju ludzkiego. Ten sam motyw graficzny pojawia się również w Indiach, wyrażając równowagę pomiędzy żywiołem wody i żywiołem ognia.

7-

7 odpowiada siedmiu dniom tygodnia, siedmiu planetom w astrologii. Róża o siedmiu płatkach jest symbolem siedmiu nieb, siedmiu kabalistycznych hierarchii anielskich. 7 to liczba całości, porządku moralnego. W starożytnym Egipcie symbolizowała wieczne życie. Przedstawia cały, zamknięty cykl, doskonałość dynamiczną. Wg tradycji 3 religii monoteistycznych świat został stworzony w siedem dni.
Każda faza księżyca trwa siedem dni. 7 to zmiana po zakończeniu pewnego cyklu, pozytywna odnowa. To również wyobrażenie całości przestrzeni i czasu. 7 łączy w sobie 4 ( która symbolizuje ziemię) i 3 – symbol nieba. Przedstawia w ten sposób cały wszechświat stanowiący dynamiczną całość.


9-

W starożytnej Grecji 9 ma znaczenie rytualne. Demeter przez 9 dni wędruje po świecie w poszukiwaniu swojej córki Persefony. Dziewięć muz przychodzi na świat za sprawą Zeusa podczas dziewięciu miłosnych nocy. 9 symbolizuje owocne poszukiwania, ukoronowanie wysiłków, zakończenie procesu tworzenia.
9 to również wszechświat jako całość złożona z trzech części. Każdy ze „światów“ : niebo, ziemia i piekło, jest przedstawiany za pomocą trójkąta lub cyfry 3.
Według tradycji judeochrześcijańskiej istnieje 9 hierarchii anielskich, 9 sfer niebieskich, 9 kręgów piekielnych. Egipcjanie nazywali 9 – Górą Słoneczną. Wyrażała ona dla nich przemiany, którym podlegała w trzech światach ( boskim, ziemskim i intelektualnym) trójca bóstw – Ozyrys, Izyda i Horus, przedstawiająca Esencję, Substancję i Życie.
9 oznacza również zbawienie, dlatego w tradycji chrześcijańskiej Jezus, ukrzyżowany o trzeciej, zaczyna agonię o szóstej i umiera o dziewiątej. 9 jest ostatnią w szeregu cyfr. Jest więc końcem i zarazem ponownym początkiem, przeniesieniem zjawiska na nowy, szerszy plan. Związana jest z ideą ponownych narodzin, kiełkowania, jak i jednocześnie śmierci, zaniku.

13-

Już w starożytności uważano 13 za złowróżbną, przynoszącą nieszczęście. W ostatniej wieczerzy uczestniczyło 13 osób. Kabała podaje, że istnieje 13 złych duchów. 13 rozdział Apokalipsy jest rozdziałem mówiącym o Antychryście, o Bestii.
Jednocześnie jednak 13 oznaczała od dawna osobę, rzecz, lub pojęcie najsilniejsze, najpiękniejsze, najlepsze w danej grupie. 13 to Zeus w otoczeniu 12 bogów greckich, oraz Ulisses, któremu jako jedynemu spośród 13 towarzyszy udaje się ocalić życie w spotkaniu z cyklopem. Jako suma „statycznej“ 10 i „dynamicznej“, „twórczej“ 3, trzynastka oznacza również podążanie ku śmierci, do zakończenia jakiegoś procesu lub etapu, wysiłek tworzenia, który od czasu do czasu ulega załamaniu, by pojawić się ponownie; gwałtowną przemianę, która niszcząc stare daje jednocześnie trudny początek temu, co nowe.


21-

W Biblii i tradycji biblijnej 21 oznacza zupełną, całkowitą doskonałość, boską mądrość, osiągnięty cel i związaną z tym pełnię szczęścia.
Jest to również symbol niezależnego człowieka, jednostki dokonującej wyboru między światem ducha i światem materialnym, między dobrem a złem. To dynamiczny wysiłek indywiduum, który powstaje z konfliktu między przeciwieństwami. 21 jest liczbą oznaczającą odpowiedzialność. Nieprzypadkowo w wielu kulturach ukończenie 21 roku życia wiązało się z osiągnięciem pełnoletności.
...
Zobacz profil autora
Powrót do góry
Dante
Wilkołacze Szczenie


Dołączył: 11 Cze 2006
Posty: 792
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Turek

PostWysłany: Czw 14:04, 03 Sie 2006    Temat postu:

Dziwi mnie tylko fakt, czemu nie ma tutaj trójki... coż, poszukam
...
Zobacz profil autora
Powrót do góry
TroxVan
Przywódca Stada Administrator


Dołączył: 11 Cze 2006
Posty: 1740
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Turek
Płeć: Wilk

PostWysłany: Pią 12:32, 04 Sie 2006    Temat postu:

Poniewarz trujke zazwyczaj sie wszenidzie omija , zwlaszcza w liczbach ...

Wyjasnienie trojki posiadam i jest ono z terazniejszosci :

Trójka, jako suma jedynki i dwójki uważana jest za liczę szczególną, obejmującą całokształt rzeczy, doskonałą. Ta konstatacja skłaniała do doszukiwania się i tworzenia trójpodziałów w najróżniejszych dziedzinach, a szczególnie w mitach, magii, grach, życzeniach.

znaczenia

bóstwo, świętość
światło, Słońce, ogień
wzrost, rozwój, wyraża nacisk jak i nasilenie
medytacja, natchnienie, świadomość
neutralność, harmonia, szczęście
czas, prawda, sprawiedliwość, sąd
związki

początek, środek, koniec
narodziny, życie, śmierć
niebo, ziemia, piekło
1+2: dziecko i rodzice
cnoty: wiara, nadzieja, miłość
alchemia: siarka, sól, rtęć - podstawowe zasady
boskie trójce

chrześcijańska: (Trójca Święta) Bóg-Ojciec, Syn i Duch Święty
hinduistyczna: (Trimurti) Brahma-stwórca, Wisznu-życie, Siwa-śmierć
egipska: Ozyrys, Izyda, Horus
babilońska: Ea, Marduk, Gibil
grecka: Zeus z potrójną błyskawicą, Pluton (Hades) z trzygłowym psem Cerberem, Posejdon z trójzębem
wiccańska: Aspekt potrójnej Bogini - dziewica, matka i stara kobieta.
przysłowia

"Omnium trinum perfectum" (dosł. każda trójka/trójca jest doskonała) - polski odpowiednik to "Bóg trójcę lubi" (ponieważ sam występuje w trzech osobach, rosyjski "Boh trojku ljubit'"
"do trzech razy sztuka": po dwu nieudanych próbach, trzecia musi być pomyślna
ciekawostki

tylko trójnożny stół nie będzie się kiwał
...
Zobacz profil autora
Powrót do góry
Annunn
Wilkolaczy Grafik


Dołączył: 04 Lip 2006
Posty: 621
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Wolsztyn

PostWysłany: Czw 21:10, 02 Lis 2006    Temat postu:

symbolika liczb pojawia sie bardzo czesto w literaturze i z tego co wiem znaczenia powstaly juz w starozytnosci.

i tu brakuje mi jeszcze 12

tuzin, liczba podzielna przez kolejne liczby 1, 2, 3, 4 oraz 6, stąd (prawdopodobnie) posiadająca znaczenie szczególne znaczenia

* porządek kosmiczny, harmonia, doskonałość, kompletność
* sprawiedliwość, pokój, władza doskonała (12*12=144)
* miłość, łaska, radość
* niewinność, skromność, dziewictwo
* czas, cierpliwość
* w alchemii ważna, gdyż dzielniki 4 i 3 symbolizują #cztery żywioły i #trzy zasady alchemiczne (sól, siarka, rtęć)

związki

* 12 miesięcy w roku, 12 godzin dnia i nocy
* 12 znaków w zodiaku (również zodiaku chińskiego)
* 12 rycerzy okrągłego stołu
* Rzymianie na 12 tablicach z brązu spisali kodeks praw
* w Biblii: 12 apostołów i 12 plemion Izraela
* gros: tuzin tuzinów

przysłowia

* "za pięć dwunasta": w ostatniej chwili
* "liczony na tuziny": w wielkiej ilości; stąd "tuzinkowy": pospolity, taki jakich wielu
...
Zobacz profil autora
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wilkołak Strona Główna » Wiedza Tajemna
Wyświetl posty z ostatnich:   
 
 
Wszystkie czasy w strefie GMT
Skocz do:  

Strona 1 z 1


Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Theme created OMI of Kyomii Designs for BRIX-CENTRAL.tk.